, Rowerem bezpiecznie w czasie pandemii
felietony,  newsy

Rowerem bezpiecznie w czasie pandemii

Jeżeli nie możesz pozostać w domu wybierz bezpieczny środek transportu. W czasie pandemii takim rozwiązaniem jest rower. Podczas jazdy pamiętaj o zasłanianiu ust i nosa oraz przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny. Zobacz jak bezpiecznie korzystać w obecnych okolicznościach z roweru.

– Pamiętajmy, że w czasie pandemii najważniejsze jest dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych. Kiedy musisz udać się do pracy albo na zakupy wybieraj bezpieczny środek transportu. Decydując się na rower, nie tylko zwiększasz odporność organizmu ale również przyczyniasz się do dbania o środowisko. A poza tym każdy z nas potrzebuje w dzisiejszych czasach trochę endorfin! – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

O czym trzeba pamiętać wybierając rower jako środek transportu?
Pamiętaj o zasłonięciu twarzy (ust i nosa)  maseczką lub elementem odzieży. Dobrym rozwiązaniem może być specjalny komin, chusta lub szalik. 

Warto jednak wiedzieć, że nakaz ten nie obowiązuje na terenie lasów. Poruszających się po terenach leśnych prosimy jednak o zachowanie szczególnej ostrożności ze względu na panującą suszę i zagrożenie pożarowe.

Przemieszczając się z rodziną lub bliskimi należy zachowywać  2 metrowy odstęp jako bezpieczną bazę, a w miarę możliwości dystans ten zwiększać, zwłaszcza jadąc za kimś.

Warto wiedzieć, że według niektórych badań odstępy zapewniające bezpieczeństwo między jadącymi za sobą rowerzystami mogą sięgać nawet 20 m, zlecamy więc oceniać sytuację na bieżąco, zwracać uwagę jak wieje wiatr, na ile pozwala nam infrastruktura i przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek.

Jeśli jest możliwość wyboru trasy, staraj się wybrać tę mniej uczęszczaną.


Poruszając się po mieście jeśli korzystasz ze spoczników przy przejazdach dla rowerów, nie dotykaj ich dłońmi! Opieraj się o nie wyłącznie nogą. Jeżeli wiesz, że korzystasz z nich używając dłoni, zabezpiecz się rękawiczkami.

Patogeny wirusa najdłużej utrzymują się w wydzielinach dlatego nie pluj podczas jazdy.

Jeżeli podczas jazdy korzystasz z samoobsługowej stacji naprawczej  dla rowerów pamiętaj o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności.
Po skorzystaniu ze stacji zawsze dokładnie wymyj lub zdezynfekuj ręce. Jeżeli możesz to podczas korzystania używaj rękawiczek jednorazowych. Do tych samych zasad stosuj się przypinając rower do stojaków podczas postoju np. gdy udajesz się na zakupy.

UM Gdańsk

, Rowerem bezpiecznie w czasie pandemii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *